Історія закладу освіти

Школа моя ! Радість моя!

Невпізнаною зробили тебе роки, а ти в моїй пам’яті живеш такою, якою побачив тебе вперше. Ти живеш і житимеш завжди в серці як свідок моєї неповторної юності.

Мені приємно, до сліз радісно заходити в ці суворо холоднуваті стіни...

Пошарпані грозами, думають свою безконечну думу цегляні стіни, лупиться під палючим сонцем старенький, вимитий дощами дах, задумливо шепочуться між собою дерева.

Школо моя рідна! Ти все живою і юною стоїш у серці, оповита, мов серпанком, любов’ю і ніжністю. Давно все те було... Але його не забудеш, не викинеш із життя”

Село Винники існує дуже давно, більш як 200 років. Засноване воно у 1767 році. Колись тут був безлюдний степ, дике поле. В одного поміщика провинився кріпак, а щоб його покарати, поміщик вислав винного у це дике поле. Селянин побудував собі житло і розпочав займатися землеробством, а згодом і скотарством.

Згодом сюди все більше переселялось людей, які провинилися перед панами. Звідси і назва села походить - Винники. В селі багато людей мають прізвище Винник.

Йшли роки. Все більше поселенців з’явилося у Винниках. Село росло, з’явилися багатії: Горбач Михайло, Онацький Лазар, Обдула Юхим. Але грамотних людей було дуже мало. Серед жителів села був один грамотний, умів читати і писати, за що його і прозвали Письмаком, а хутір де він жив Письмаківка.

1910 -1911

В 1910 році почали будувати в селі школу. Не обійшлося при побудові школи без спорів. Дід Макар Прасол хотів, щоб школа була збудована біля Шевченко Варвари Папіївни. У діда була мельниця, жили заможно, були свої коні. Вночі перевезуть на конях цеглу до Варвари на горбок, а вранці робочі приходять на будову, а цегли немає. Їдуть кіньми забирати цеглу і привозять до школи на те місце, де вона повинна бути.

Цеглу робили в своєму селі в Кутришовому яру. Біля Цяцьки Марії стояли печі для випалювання цегли. Цеглу возили на возах кіньми, кіньми місили глину. Дерево возили волами із Рокитянського лісу.

В 1911 році закінчили будувати школу. Стоїть вона на високому пагорбі, на високому і міцному цоколі. Білостінну красуню поміж зеленого мережива дерев видно з будь-якого кінця села.

1912 – 1919

1912 році в школі розпочалося навчання. В приміщенні було 4 класні кімнати, учительська і дві кімнати для життя учителів, широкий і просторий коридор. Між двома сусідніми класами замість стіни були розкладні двері, які під час свят відкривались.

Першим учителем був Риган. Після цього були дві учительки з Валок, а саме : Олімпіада Дмитрівна і Катерина Федорівна, а пізніше був присланий учитель Хлівняк Олександр Остапович з міста Краснокутська. Учителі жили в школі. Учні одержували початкову освіту, елементарні знання з математики, мови, літератури, історії.

Селяни жили бідно і багато дітей до школи не ходили, не вистачало взуття і одягу.

До 1919 року в школі батюшка читав Закон Божий. У 1919 році в школі було 3 класи. У першому класі було дуже багато учнів, у другому класі – 20 чоловік, а в третьому класі - лише одна учениця.

Розпочиналися заняття з кінця листопада, а закінчувалися в березні. Приходили до школи зі сходом сонця, а поверталися додому ввечері. Було дві перерви. З дому брали їсти. Учителі жили в школі, були в їхній кімнаті піч і плита. З села Литовки теж ходили учні в школу на Винники. В непогоду їм доводилось ночувати в школі, на квартирі в учителів.

На Новорічні свята в дітей були канікули – дві неділі. Винник Мусій Кіндратович в той час був сторожем у школі. Він носив воду у школу, топив груби.

1920 – 1930

Трудящі маси жадібно тяглися до знань. Ставлячи своїм першочерговим завданням ліквідацію тяжкої спадщини минулого – неписьменності, у 1920 році в с.Винники проводився облік неписьменності, а також взято було на облік людей, які могли навчати. До ліквідації неписьменності було залучено учителів Винниківської школи. Основним типом середнього загальноосвітнього навчального закладу була семирічна трудова школа.

В 1927 році Винниківську школа вже була семирічною. Директором школи був Хлівняк Олександр Остапович, який читав географію. Історію в цей час читав Крюк Петро Іванович, укр.мову і літературу – Базік Захар Маркович, математику – Поліна Корніївна.

У 1929 році в с.Винники утворився колгосп „12-річчя Жовтня”, а в с.Півнівка – „Зоря комунізму”. В 1951 році ці два колгоспи з’єднали в „12-річчя Жовтня”.

Першим лікарем у селі була Марія Лозова.

В 1930 році село Винники почало інтенсивно заселятись переселенцями, виник новий хутір – Перебудова.

1931 -1941

Зростало село Винники, а разом з ним зростала кількість бажаючих навчатись. Для дорослих відкривались хати-читальні. У 1936 році директором школи став Олійник Василь Кузьмович. В школу прийшов учитель Кущиль І.І. і його дружина Галина Антонівна. Згодом Галина Антонівна захворіла і померла. Похована вона в с. Винники біля школи.

У 1938 році класи були особливо переповненими. Лише в першому класі вже було 36 учнів. Але в старших класах учнів було мало. Село продовжувало відчувати наслідки голодного року. Старші учні допомагали батькам. Навчатися було важко. Підручники були в половини учнів, уроки ходили вчити один до одного. Вчили буквар, читанку, арифметику, рос.мову.

1941 – 1943

Та мирні і щасливі дні були перервані несподіваним нападом фашистів. Згодом в село Винники вдерлися фашисти розпочали заводити свої порядки. Через деякий час відновились і заняття в школі, але вчителі вже були призначені фашистами. Привезли й попа, щоб читав дітям уроки Закону Божого.

Та мало було бажаючих відвідувати таку школу. Лише погрозами і покараннями вдавалось зігнати до школи десяток учнів. Пізніше загарбники влаштували в приміщення школи госпіталь, але не були непрохані гості в нашому селі господарями. Горіла земля під ногами загарбників. І хоч як не звіріли фашисти, як не знущались – прийшов час розплати.

1943 – 1950

16 вересня 1943 року село Винники Радянська Армія звільнила від фашистів. Ще свіжими були рани на землі і тілі людському, на заході було чути гуркіт гармат, вночі палали заграви в боїв, а селі приступили до мирної праці. В цьому ж 1943 році відновились заняття у Винниківській школі. Дітей до школи ходило багато і різного віку.

Першою післявоєнною завідуючою початкової школи була Чухліб Настя Дмитрівна.

В першому класі було 36 учнів. Школа працювала в ті роки в дуже складних умовах. Не було навіть на чому сидіти. На 10-12 учнів була одна книга. Більшість писали на дошці і запам’ятовували, бо нічим і ні на чому було писати. Чорнило робили з бузини, зошити були з газет, обоїв і навіть з мішків. Взимку в школі було холодно, бо топити нічим було. Протоплювали соломою, та тепло від цього палива було таке нетривке, що підлога бралась кіркою льоду після вологого протирання.

І наперекір всім повоєнним труднощам, нестаткам всі учні навчались добре.

В 1946 році настав голод, був сильний неврожай і учням доводилось багато допомагати колгоспам, а декому навіть тимчасово залишити школу, щоб допомогти своїм сім’ям.

Крім Насті Дмитрівни в перші післявоєнні роки працювала ще одна вчителька – Кириченко Марія Іванівна, яка померла від тифу.

15 серпня 1947 року у Винниківську школу була призначена Мудра(Мироненко)Ольга Яківна, вела комбінат 2 і 4 кл.- 38 чоловік, навчалися в селянській хаті, в якій було дві кімнати. Цей будинок стояв поряд зі школою і чомусь називався „академія”. Приміщення школи потребувало великого ремонту, а коштів і матеріалів не було. У Насті Дмитрівни був один клас, а у Марії Іванівни три класи.

В 1948 році в школу були призначені Барабаш(Ступак)Зоя Петрівна, яка попрацювала два роки і виїхала, та Сушко (Біленська) Катерина Федорівна, учителька початкових класів, яка працювала в цій школі.

В 1949-1950 році директором Винниківської семирічної школи було призначено Волошина Антона Андріановича. Приїхала сюди і дружина – Волошина Олександра Петрівна, яка читала історію і географію і була класним керівником 5 класу. Це був перший післявоєнний випускний клас – 7-річка, старших класів більше не було. Подружжя Волошиних жило при школі. Влітку 1950 року Волошин А.А. переведений на партійну роботу в район і обоє Волошиних виїхали з села. Школа була перевантажена, працювали у дві зміни, учнів у класах було багато, бо до школи ходили з оточуючих сіл: Литовки, Гаврилівка, хуторів Перебудова і Півнівка. Ходити було далеко, але пропусків без поважних причин не було.

1950-1954

В 1950 році директором Винниківської школи було призначено Свириденка Михайла Микитовича, який читав географію, а завучем – Зозулю Миколу Кириловича, учителя історії. В цей час працювали слідуючі учителі: Минко Марія Антонівна, читала українську мову і літературу /1950-1954р./, Прилевська Зоя Гаврилівна – російська мова і література, з 1951 по 1965 рік – Майборода Марія Павлівна – біологія, хімія, подружжя Пилипенків – Іван Петрович – математику і креслення, Олександра Григорівна – російську мову і літературу, Коваленко Надія Михайлівна – німецьку мову. В 1951 році до школи прибула Коваленко Марія Михайлівна, вчитель початкових класів і працювала до 1980 року.

В 1951 році була створена комсомольська організація школи.

Частина випускників першого післявоєнного випуску 1951-1952н.р. залишилась у колгоспі, багато поступило в ремісничі училища, технікуми.

В 1953 році подружжя Пилипенків і Зозулю М.К. було переведено в Просянську семирічну школу, а у Винники був присланий Ридченко Іван Лукич, який був завучем і читав математику.

В серпні 1954 року Свириденка М.М. і його дружину переведено в Знам ’янську семирічну школу.

1954-1959

В 1954 році директором Винниківської семирічної школи був призначений Ридченко Іван Лукич. В школі продовжували працювати Майборода М.Г., Прилєвська З.Г., Винник С.Ф., Мудра О.Я., Сушко К.Ф., КоваленкоМ.М. і прибули нові учителі. З 1954 по 1956рік працювали Волох Світлана Іванівна, читала німецьку мову і Шатохіна Наталья Іванівна – математик. В 1956 -1958рр. Німецьку мову читали Підрепна Надія Павлівна, студентка першого курсу іноземних мов Харківського педагогічного інституту. Шишка Іван Кіндратович читав працю, а його сестра Шишка Галина Кіндратівна була діловодом. Співак(Винник) Ніна Степанівна – старшою піонервожатою.

В 1958 році у нашу школу була призначена вихователем пришкільного інтернату Приймак Євгенія Тихонівна, Бєліков Іван Якович учителем російської мови і літератури, Цвіркун Тамара Сидорівна учителем німецької мови, Дмитрієв Віктор Іванович – математик. В цей період учнів у школі було багато.

Школа в селі була осередком культури: учителі організовували художню самодіяльність і ставили вистави, наприклад «Сватання на Гончарівці»; давали концерти для населення оточуючих сіл. В приміщенні школи проводились вибори до народних органів, в школі, з ранку і до ночі не змовкала музика. В приміщенні школи демонструвались кінофільми.

Велику допомогу надавали учні і колгоспу. Доводилось навіть по снігу ламати кукурудзу на полях.

Весною 1958 року учні нашої школи багато працювали на прополці кукурудзи і соняшників в с.Станичному, за що колгосп виділив автомобіль для поїздки в Крим. Учні, які краще працювали, здійснили чудову подорож до Чорного моря. З учнями їздив і директор школи Ридченко І.Л. В 1959р. Ридченко І.Л.був переведений в Комінтернівську школу.В 1959н.р. Винниківську семирічну школу було перейменовано Винниківську восьмирічку.

1959-1961

В 1959-1960 н.р. директором Винниківської школи була призначена Антонова (Малишевська) Марта Аркадіївна. Її чоловік Малишевський Юрій Андрійович спочатку був класоводом 1 класу, а пізніше учителем математики.

В 1960 році класоводом 2 класу було призначено Косенко Марію Іванівну, яка працювала в нашій школі до 1974 року. Була вона і нештатною вожатою і вихователькою інтернату, також доводилось читати різні предмети: математику, хімію,біологію.З 1960 по 1962 рік російську мову і літературу читає Яценко Петро Семенович, українську мову і літературу – Винник Софія Федорівна, фізкультуру і працю – Винник Михайло Олексійович. Піонервожатою в той час була Вітренко Федора Федорівна, вона ж була вчителем співів.

1961-1969

Директором школи призначено Власенко Надія Михайлівна. При ній продовжують працювати Мироненко(Мудра)О.Я., Біленська(Сушко)К.Ф., КоваленкоМ.М., Брижань(Майборода)М.П., Винник С.Ф.,Косенко М.І..

Село Винники віддалене від траси, від району. Добиратись в район, в Харків було дуже важко, особливо в непогоду. З цим, мабуть, пов’язано і те, що в школі дуже часто змінювався педагогічний колектив.

В школу прибули нові вчителі: Цвіркун Станіслав Сидорович – учитель російської мови, Винник(Співак)Ніна Степанівна – учитель історії і географії. З 1961 по 1963 працю веде Шишка Іван Кіндратович.

З 1962 по 1964 рік піонервожатою в школі працює Дрюченко Любов Іванівна, а з 1964 по1968-Винник Раїса Захарівна, з 1968 по 1970- Коваленко Олексій Михайлович.В 1962-64н.р.в школі працює Затуливітер Марія Павлівна – вчителька російської мови і літератури , Данілова Любов Іванівна – вчителька фізики.

З1963р. в Винниківській восьмирічній школи починає свою педагогічну діяльність Винник(Бєлінська) Тамара Василівна, яка читала історію, а потім математику. Вона працювала тут до 1977 р. в 1963-1964н.р. українську мову і літературу читає Носко Володимир Федорович, фізику – Красноголовий Василь Михайлович, фізкультуру – Шевченко Микола Павлович.

З 1964 по 1966р. вчителем російської мови і літератури була Поляцкова Ніна Петрівна. З 1963 по 1964 р. історію читала Ромащенко Валентина Петрівна . З 1963 по 1967р. вчителем українську мови і літератури був Мануйленко Олексій Іванович, а з 1967 по 1969р. Цяцька Марія Артемівна.

1969-1974

В 1969 році директором школи була призначена Ярошенко Любов Кіндратівна, вчителька російської мови і літератури. Педагогічний колектив у 1969 р. змінився. Залишилися лише Мудра О.Я. і Коваленко М.М., які вели комбіновані класи та Біленська К.Ф. і Косенко М.І., які стали працювати в старших класах. Математику читала випускниця цієї школи Винник(Біленська) Т.В., історію і географію – Кофан Ніна Макарівна. В школу прибула випускниця Черкаського педінституту вчителька української мови і літератури – Шапошник(Шевченко) Катерина Никифорівна, яка працює в школі і тепер.

Велику допомогу надавали учні радгоспу по вирощуванню врожаю. В 1970 р. радгосп виділив автомобіль для поїздки на екскурсію до Полтави.

Педколектив школи кожного року змінювався. В 1970 р. в школу прибула вчителька російської мови і літератури Колодяжна О.О. і вчитель співів та фізкультури Колодяжний В.В., які працювали в школі 1 рік. Піонервожатаю була Зуєва Ніна Василівна.

В 1971 р. в школу прибули Балух Леонід Антонович і його дружина – Балух Любов Олексіївна. Леонід Антонович був призначений завучем і читав фізкультуру, хімію і біологію, а його дружина – німецьку мову. Вчителем історії і географії стала випускниця цієї школи – Чайка Ніна Іванівна. Випускник цієї школи Винник Микола Андрійович вів фізкультуру і працю. Піонервожатою була Кравець Людмила Михайлівна.

В 1973 р. в школу прибула Любочена Ніна Петрівна, яка читала російську мову, співи, історію.

1974-1980

Лише один рік була директором школи молодий педагог, вчителька російської мови і літератури Самсонова Валентина Петрівна. Піонервожатою була випускниця нашої школи Мироненко Ніна Дмитрівна. В цей рік збільшилась кількість учнів в молодших класах і комбінатів не стало. Кожний клас вже вів класовод. Педагогічний колектив залишився без змін.

В 1975 р. Ярошенко Л.К. пішла на заслужений відпочинок і директором школи став Балух Леонід Антонович. Колектив поповнився новими кадрами. Прийшли в школу Горшков Віктор Михайлович, учитель російської мови і літератури, Борозенець Анатолій Йосипович, учитель біології, фізкультури, праці. Учнів у школі поменшало, з села Гаврилівна учні стали ходити в Станичненську середню школу.

В 1976 -1977н.р. в школу прийшла молода вчителька Глазкова Ірина Олексіївна, класовод, а також на місце Горшкова В.М. прийшов Новиков Микола Матвійович, який працював у школі 2 роки.

В 1977-1978н.р. на місце Белінської Тамари Василівни прийшла Суденко Валентина Григорівна, вчитель математики. Винник Лідія Василівна, випускниця даної школи, стала піонервожатою.Колектив в основному був молодий, завзятий. Учителі часто виступали серед населення з концертами, їздили навіть у сусідні села.

В 1978-1979н.р. вчителем російської мови і літератури було призначено Мусієнко Антоніну Петрівну. Піонервожатою стала Лихо баба Ольга Василівна. Прийшов у школу Сандрачук Павло Микитович, випускник Винниківської школи. Закінчив він Липкуватівський технікум, а згодом закінчив Харківський педінститут, читав працю, фізкультуру.

В 1979-1980н.р. вчителем російської мови і літератури було призначено Мироненко (Вітюгіну) Валентину Миколаївну.

З кожним роком в школі стає менше учнів і все важче знайти техпрацівників, бо в школі опалення пічне, навчання в школі у дві зміни, а в селі залишилися лише пристарілі. У 1979-1980 н.р. вже не було жодного першокласника з Винників.

2002р. директором школи став Кіптенко С.В. В школі в основному працюють молоді вчителі.

За 2002/2003 навчальний рік в школу було придбано музичний центр і два комп’ютера. Учні школи отримали можливість здобувати початкові навички роботи з комп’ютером.

В школі проводиться багато різних свят. Кінець навчального року, за традицією, закінчується зустрічами випускників.

У зв’язку з тим, що в селі клуб не функціонує, школа стала єдиним культурним центром в якому проводяться загальносільські свята, зустрічі представників влади з громадою.

Під її дахом в даний момент знаходяться: відділення поштового зв'язку, фельдшерсько-акушерський пункт, філія центральної районної бібліотеки.

З 1 вересня 2011 року школа реорганізована в Литовчанський навчально-виховний комплекс. Для підвозу учнів, вихованців та педагогів відділом освіти надано шкільний автобус.

Рішенням сесії Нововодолазької районної ради 14 серпня 2016 року навчальний заклад реорганізовано в Литовчанський навчально-виховний комплекс (загальноосвітня школа І ступеню - дошкільний навчальний заклад). Учні основної школи за заявами батьків переведені до сусідньої Комінтернівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

На виконання Закону України "Про освіту" рішенням ХХІХ позачергової сесії Нововодолазької районної ради VII скликання від 09 серпня 2018 року №594-VII змінено назву освітнього закладу на Литовчанську початкову школу.

Кiлькiсть переглядiв: 5828

Коментарi

 • Mara

  2013-09-10 23:26:14

  You're the one with the brains here. I'm wahtnicg for your posts....

 • Sandra

  2013-09-10 18:28:39

  Smart thniikng - a clever way of looking at it. http://ivfbjy.com [url=http://orylhrxm.com]orylhrxm[/url] [link=http://exqegkcj.com]exqegkcj[/link]...

 • Sanny

  2013-09-10 10:56:59

  Life is short, and this article saved vaallbue time on this Earth....

 • Syazwani

  2013-09-09 12:02:45

  I've been loiokng for a post like this for an age...

 • talka

  2012-10-27 12:41:03

  все чудово зроблено!!!......

 • talka

  2012-10-27 12:40:14

  все чудово зроблено!!!...

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.